|
|
|
|
|
|
Vård & omsorg »
|
 |
Nytt arbetssätt i äldreomsorgen ökar fokus på individenSe till det friska i stället för det sjuka. Lyssna på individen och fokusera på det som ger hälsa och välbefinnande. Nu går startskottet för ett salutogent arbetssätt inom hela Göteborgs Stads äldreomsorg. 8.000 anställda har bjudits in till två inspirationsdagar.
Antalet feta skolbarn ökar kraftigt visar ny rapportAndelen överviktiga och feta skolbarn i Göteborg har ökat alarmerande sedan förra läsåret. Och skolhälsovården är fortfarande kraftigt underbemannad. Det är två slutsatser i skolhälsovårdens årsrapport för 2009.
Ungdomar fick jobba av skadestånd för vandaliseringNär andra ungdomar varit lediga har tre pojkar arbetat för att betala av det skadestånd de dömdes till efter att ha krossat glasrutor på Kortedala Torg i höstas. För pojkarna som är 16 och 17 år är det ett sätt att göra rätt för sig, dra lärdomar av vad de gjort, men inte minst en konstruktiv lösning som inte lägger hinder i framtiden.
Enhetschef i Torslanda får pris av Autism- och AspergerförbundetLisa Andréasson, enhetschef på korttidshemmet Älgen i Torslanda har fått utmärkelsen Årets pusselbit av Autism- och Aspergerförbundet. Hon får priset för att hon trots en ansträngd budget valt att satsa på gedigen utbildning för hela personalen.
Själens inre rum speglas i föreläsningar på NaturhistoriskaNaturhistoriska museet har en udda gäst just nu. Mitt bland djur, natur och människokroppar har själen tagit plats. Museet visar utställningen Psykets historia och i vår blir det fyra öppna föreläsningar kring ämnet.
Hunden Zinco blir kvar på gruppboendet GläntanColliehunden Zincos närvaro på gruppboendet Gläntan i Biskopsgården har varit så uppskattad att alla vill ha honom kvar. "Jag ser bara fördelar", säger enhetschef Inger Kjellgren-Fredriksson.
Teckenspråkigt äldreboende invigs i TynneredEfter fem års planering invigs nu Göteborgs första teckenspråkiga äldreboende på Åkerhus i Tynnered. "Det har varit en lång väg. Nu känns det jätteroligt att vi äntligen är framme", säger enhetschefen Ann-Christin Ericson.
Göteborgs Stads första solrum invigs på MorängatanGöteborgs Stads första solrum för äldre invigs i slutet av den här veckan. På Morängatans äldreboende kan man njuta en stund av sol, värme, sand och palmer – till och med paraplydrinkar!
Ny bok tipsar hemtjänstens personal om mat och måltiderHemtjänstens personal möter ofta äldre som av någon anledning inte får i sig tillräckligt med näringsrik mat. Orsaken kan vara allt från dåligt sammansatt kost till svårigheter att tugga och svälja. Nu ska anställda inom hemtjänsten få tips och råd om mat och måltider i boken "Och vad kan jag göra?"
Lundby söker volontärerEfter några års uppehåll drar Lundby den 1 mars åter igång sin volontärverksamhet. Tanken är att frivilliga ska hjälpa invånarna, inte med praktiska bestyr utan socialt. Första året vänder man sig främst till äldre men längre fram ska alla som vill ha sällskap kunna få det av en volontär.
|
|
 |
|
 |
|
Göteborgsvädret
|
Vårt Göteborgs
sommarkalendarium
|
Bilder från händelser
och verksam-
heter i
Göteborgs Stad
|
Vårt Göteborgs länksamling
|
Vad är på gång i Göteborg?
|
Skanstorget - världens vackraste torg?
|
Hävt datorköp Ska få skicka tillbaka trasig dator kostnadsfritt men får inte frisvar från företaget. Hur länge måste jag vänta innan jag kan kasta den?
|
Bilägande 301 bilar per 1000 invånare
|
|
|
 |
|  |