TEMA Älvstranden »»
Så görs älvstranden snygg när trafiken försvinner under jord
En vattenspegel i form av en grund damm vid Lilla Bommen. Nya busshållplatser och cykelbanor, parkeringsplatser och gräsytor. Det blir några av de tillfälliga åtgärderna i väntan på den "riktiga" omgörningen av Södra Älvstranden.
Det dröjer flera år innan Södra Älvstranden kan få den skepnad som bygger på förslagen från Dialog Södra Älvstranden, där sex lag gjort analyser och kommit med idéer om hur området ska utvecklas.
Men fram till dess ska Södra Älvstranden, främst mellan tunnelmynningarna, snyggas till.
De stora arbetena påbörjas den 1 september. Det som görs innan dess är åtgärder för att göra området lite prydligare inför EM i friidrott och EM-festen.
Idéer visas på kajen
Det formella planprogrammet för Södra Älvstranden dröjer några månader. Men under invigningsdagarna för Götatunneln, 16–18 juni, kommer idéer som finns om områdets framtid att presenteras.
Stadsbyggnadskontoret kommer att ha ett tält vid Skeppsbron där de presenterar hur långt de kommit i planeringen och en utställning i ett av tunnelrören.
Älvstranden Utveckling AB kommer att ha utställningar längs kajen.
– Vi ska ha utställningar i "fyrbåkar" längs kajen som beskriver hur där såg ut en gång i tiden. Där ska också finnas bilder från de parallella stadsanalyserna och så planerar vi en film som ska visas på storbildsskärm, säger Sten Imberg på Älvstranden Utveckling AB.
Läs hela artikeln på sidan 14-15 i Vårt Göteborgs pappersupplaga som utkommer onsdagen den 14 juni.
Tidningen delas ut till samtliga hushåll i Göteborgs kommun. Den finns också att ladda ner som pdf-fil här .
Ett ögonblick
Håkan Finndin från Göteborg Vatten håller koll på dricksvattenfontänen vid Domkyrkan.
Nyhetsbrev
Prenumerera på Vårt Göteborgs nyhetsbrev! Nyheter från Göteborgs Stad varje vardag.
Konsumentfrågan
Medlemsskap i golfklubb - måste jag säga upp avtalet skriftligt eller på plats?


Vad är på gång i Göteborg?
Vårt Göteborgs länksamling 