Fredag 3 september 2010

 Övrigt »
 
[Publicerad: 2009-05-27]
 

Sammanslagning av SDN Frölunda och Högsbo ska utredas


Är det möjligt att slå ihop stadsdelsnämnderna Frölunda och Högsbo? Den frågan ska nu utredas, beslutade kommunstyrelsen på onsdagen.

Kommunstyrelsen klubbade förslaget från S, MP, M, FP och KD om att ge stadskansliet i uppdrag att utreda förutsättningarna för en sammanslagning av två stadsdelsnämnder.

"Frölunda och Högsbo är två stadsdelar som står inför ett omfattande förändringsarbete de närmaste åren. Samtidigt har man stora rekryteringsbehov på ledningsnivå", skriver partierna i sitt förslag.

Förslaget bifölls med full majoritet, dock med viss reservation från V, som i ett yttrande skriver att "Vårt kommande ställningstagande i frågan beror på vad som framkommer i utredningen."

Ett tilläggsyrkande från M, FP och KD bordlades till nästa sammanträde. Yrkandet lyfter frågan om att åter diskutera och göra en översyn av hela SDN-organisationen.

 Göteborgsvädret
 Sex natursköna platser











Vårt Göteborg presenterar sex utvalda smultronställen som lockar till ett besök i naturen.
 
 Ett ögonblick
Bilder från händelser och verksam-
heter i Göteborgs Stad  
 Evenemangsguiden










Vårt Göteborgs
sommarkalendarium
 Länkar
Vårt Göteborgs länksamling
 
 Evenemang
Vad är på gång i Göteborg?
 Gamla Göteborg
Hultmans holme - en nära men avsides stadsdel


 Konsumentfrågan
Begagnad lampa
Butiken hade inte kvar lampan som jag betalt och skulle hämta senare.

 Göteborg i siffror
Bilägande
301 bilar per 1000 invånare