Miljö & kretslopp »»
Gryaabs nya filteranläggning prisas för femte gången
"För att den är vacker". Den nya skivfilteranläggningen på Ryaverket har nu fått ett femte arkitekturpris, nämligen Helge Zimdal-priset. Juryns motivering: "För att den är vacker. På alla sätt"!
"Vacker i sin funktion att rena vattnet. Vacker i mötet mellan industri och urskog. Vacker i sitt samspel mellan glas, stål och vatten, mellan sin geometri och de omgivande reningsbassängerna. Med inlevelse och lyhördhet i utförandet uppnår den en enkelhet och självklarhet i utförandet som är utöver det vanliga" fortsätter juryn.
Byggnaden, som byggdes för att möta ökade krav på fosforrening av avloppsvatten, är ritad av arkitekten Peje Persson. Den togs i bruk för ett drygt år sedan och belönades så sent som för en månad sen med European Steel Design Awards 2011. Tidigare har den vunnit Kasper Salin-priset, Vattenpriset och det svenska Stålbyggnadspriset.
Helge Zimdal-priset är Sveriges Arkitekters lokalförenings pris som delas ut vartannat år.
Ett ögonblick
Håkan Finndin från Göteborg Vatten håller koll på dricksvattenfontänen vid Domkyrkan.
HALLÅ DÄR, Irene van Manen!
Du är projektledare för Actionparken, hur förbereder ni sommarsäsongen?
Nyhetsbrev
Prenumerera på Vårt Göteborgs nyhetsbrev! Nyheter från Göteborgs Stad varje vardag.
Konsumentfrågan
Medlemsskap i golfklubb - måste jag säga upp avtalet skriftligt eller på plats?


Vad är på gång i Göteborg?
Vårt Göteborgs länksamling 