Göteborg i siffror »»
Norra Älvstranden
Från att ha varit ett område dominerat av varvsverksamheten har Norra Älvsstranden under 1990- och 2000- talet utvecklats till Göteborgs största sammanhängande nya bostadsområde.
I början av 1990-talet fanns det runt 500 invånare i området. I stort sett alla bodde i den gamla bebyggelsen runt Slottsberget-Lindholmen.
Fram till september 2007 har det byggts bostäder från Lindholmen nästan ända fram till Älvsborgsbron och befolkningen har växt till över 4.700. Området kommer fortsätta att växa i takt med att det byggs fler bostäder.
Få barn i skolåldern
I området finns nästan uteslutande lägenheter i flerbostadshus och hyrorna och insatserna är relativt höga. Norra Älvstrandens läge i staden, att det byggts mest flerbostadshus och att hyror och insatser är
relativt höga avspeglar sig i befolkningens åldersstrukur.
I förhållande till hela Göteborg är andelen barn i skolåldern mycket låg, andelen ungdomar är lägre medan åldrarna 50-65 år är betydligt överrepresenterade på Norra Älvstranden.
Befolkningsutveckling i Norra Älvstrandsområdet 1991-2007
(september 2007)
Åldersstruktur I Norra Älvstrandsområdet och Göteborg 2006
Statistik Göteborg
Statistisk årsbok Göteborg på Internet
Nyhetsbrev
Prenumerera på Vårt Göteborgs nyhetsbrev! Nyheter från Göteborgs Stad varje vardag.
Konsumentfrågan
ROT-avdrag - hantverkaren räknade fel. Måste vi godta det högre priset?


Vad är på gång i Göteborg?
Vårt Göteborgs länksamling 