Torsdag 9 september 2010

 Göteborg i siffror »
 
[Publicerad: 2010-03-01]
 

Folkmängden

2009 och 1994 är de enda år då befolkningsökningen varit över 7 000 personer. Dessförinnan får man gå tillbaka till 1970 för att hitta en ökning över 6 000 personer.

Under 2009 ökade antalet invånare i Göteborgsregionen med nästan 11 300 personer, varav drygt 7 100 personer i Göteborg.

2009 och 1994 är de enda åren då befolkningsökningen varit över 7 000 personer. Dessförinnan får man gå tillbaka till 1970 för att hitta en ökning över 6 000 personer.

Anledningen till att befolkningen ökar är att det föds fler än det dör, samt att det är fler som flyttar till Göteborg än som flyttar ut. Under 2009 föddes många barn och födelseöverskottet var större än under något år sedan 1968 då statistiken börjar.

Det inrikes flyttningsöverskottet var nära noll, det är alltså ungefär lika många som flyttar till Göteborg från övriga Sverige än vad det är som flyttar från Göteborg till andra kommuner. Däremot får man gå tillbaka till 1970 för att finna ett så högt invandraröverskott som 2009:





Statistik Göteborg
Statistisk årsbok Göteborg på Internet


 Göteborgsvädret
 Sex natursköna platser











Vårt Göteborg presenterar sex utvalda smultronställen som lockar till ett besök i naturen.
 
 Ett ögonblick
Bilder från händelser och verksam-
heter i Göteborgs Stad

 
 Länkar
Vårt Göteborgs länksamling
 
 Evenemang
Vad är på gång i Göteborg?
 Gamla Göteborg
Hultmans holme - en nära men avsides stadsdel


 Konsumentfrågan
Begagnad lampa
Butiken hade inte kvar lampan som jag betalt och skulle hämta senare.

 Göteborg i siffror
Bilägande
301 bilar per 1000 invånare